اعتماد به نفس یعنی چه؟

by admin

اعتماد به نفس یعنی چه؟ 

 

آیا تا کنون اندیشیده اید که اعتماد به نفس بالا تا چه اندازه می تواند موجب موفقیت و پیشبرد امور در زندگی شود؟
بدون شک در اطراف شما نیز اشخاصی هستند که پیشرفت بسیاری در زمینه های گوناگون زندگی خود داشته و به موفقیت های بسیاری دست یافته اند. این مقاله به بررسی نقش اعتماد به نفس در زندگی اشخاص می پردازد.
فواید اعتماد به نفس بالا
اشخاصی که اعتماد به نفس بالایی دارند، ارزش خود را برای دوست داشتن دیگران و مورد علاقه واقع شدن از سوی آنان حفظ می کنند. خود را شایسته توجه دانسته و دیگران را نیز مورد توجه قرار می دهند. حرف های دیگران را می شنوند. ارزش خود را برای شناخت خود و اطرافیان حفظ می کنند. خود و دیگران را تشویق به انجام کارهای خوب کرده و برای خوب بودن و شناخت دیگران به عنوان انسان های خوب تلاش می کنند.
شخصیتی خلاق دارند، آنها توانایی خود را برای موفقیت در مدرسه، محل کار و جامعه به بهترین نحو به دست می آورند. این اشخاص توانایی حل مشکلات و خطر کردن را دارند، دید مثبتی نسبت به زندگی و دست یابی به اهداف شخصی دارند. آنها در راهنمایی مردم و تبادل با آنها مهارت دارند. به دیگران وابسته نیستند و این توانایی را دارند که رابطه ای را ارزیابی کنند. تفکر سالمی دارند و درک آنها از خودشان در تطابق با تصویری که از خود به دیگران ارایه می دهند، هماهنگ است. آنها این توانایی را دارند که به وضوح بگویند چه کسی هستند، توانایی آینده آنها چیست و در زندگی چه کاری انجام داده اند. آنها می توانند به وضوح اظهار کنند که در زندگی مستحق دریافت چه چیز هستند. نتایج و مسوولیت اعمال شان را می پذیرند و به سرزنش متوسل نمی شوند و از دیگران به عنوان قربانی برای اعمالی که نتایج منفی پیدا می کنند، استفاده نمی کنند.
افراد با اعتماد به نفس بالا نوع دوست بوده و علاقمند به شاد کردن دیگران هستند. آنها در دیدگاه خود نسبت به زندگی خود پرست نیستند و مسوولیت دیگران را به شیوه ای بیش مسوولانه قبول می کنند. آنها کمک می کنند دیگران هم مسوولیت اعمال خود را بر عهده بگیرند. گرچه آماده اند تا هر کس را که نیازمند کمک یا راهنمایی است، کمک کنند. مهارت های مدیریتی سالمی دارند و قادرند استرس را به روشی خلاق در زندگی خود هدایت کنند. آنها می توانند مسایل، نگرانی ها و درگیری های خود را حل کنند. آنها شوخ طبع هستند و قادرند در زندگی میان کار و تفریح تعادل برقرار کنند. آنها رویاها، آرزوها و امیدهایی برای آینده دارند.
به آینده با هیجان نگاه می کنند و حسی ماجراجویانه و امیدوارانه دارند. آنها پتانسیل خود را برای موفقیت می دانند و موفقیت شان را در آینده ترسیم می کنند. این اشخاص هدف گرا هستند و برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند. آنها می دانند از کجا آمده اند، الان کجا هستند و به کجا می روند.
مضرات اعتماد به نفس پایین
ویژگی هایی که نام بردیم درخصوص افراد دارای اعتماد به نفس پایین صدق نمی کند. برخلاف افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، خود را گمشده می پندارند و برای مورد توجه واقع شدن، خود را بی ارزش می کنند. این اشخاص کمتر خطر می کنند و به علت ترس از رد شدن کاری را انجام می دهند. آنها اغلب در رفتار خود با دیگران کم رو هستند و از درگیری با دیگران می ترسند.آنها گرسنه تایید دیگران و حل کننده ضعیف مشکلات هستند. به افکار و عقاید غیرمنطقی تمایل دارند. نمی توانند خود را به طور مثبت تشویق کنند

اعتماد به نفس چيست و چگونه آنرا افزایش دهیم؟

اغلب مردم معناي واقعي کلمه ي “اعتماد به نفس”را به خوبي درک نمي کنند … به همين دليل ان نوع از اعتماد به نفس وخود باوري را که مطلوب ومورد نظرشان است در زند گي تجربه نمي کنند چون فکر مي کنند اعتماد به نفس يعني اين که ايمان واعتماد به موفقيتها يي که در کارها به دست مي اورند. در صورتي که اعتماد به نفس واقعي وحقيقي ان است که قبل از اين که در کاري موفق شويم نوعي اعتماد به توانايي خود براي انجام ان کار داشته باشيم .

“عزت نفس” يک منبع انرژي است . يک چتر وسيعي است که” اعتماد به نفس ” زير سايه ان است . اعتماد به نفس يعني ديدن خودبه عنوان فردي توانا با کفايت دوست داشتني ومنحصر به فرد

کفايت يعني توانايي که درحد کافي وتسلط بر امور باشد .
منحصر به فرد يعني با توجه ودر نظر گرفتن تفاوتها ي فردي.
به تعبير ديگر اعتماد به نفس يعني ان احساس و شناختي که از توانايي ها و محد وديت هاي بيروني ودروني خود داريد .
بنا براين وقتي که اعتماد به نفس وخود باوري خود را بر اساس آن که و آن چه به راستي هستيد و نه بر اساس موفقيت ها و دست يا بي ها يا شکست ها وناکامي هاي خود بنا مي کنيد چيزي را در خود خلق مي نماييد که هيچ کس وهيچ چيز ياراي گرفتنش را از شما نخواهد داشت . حال با توجه به مفاهيم بالا مي توان گفت که اعتماد به نفس واقعي همواره در درون خود شما توليد مي شود نه از بيرون.

اعتماد به نفس واقعي زاييده ي تعهد شما به خودتان است . اين تعهد که هر ان چه لازم باشد انجام خواهيد داد تا به خواسته ها ونيازهايتان برسيد .
اعتماد به نفس باور شخصي شماست نسبت به روح خودتان به عنوان يک انسان .
اعتمادبه نفس حقيقت اين نيست که نترسيم . بلکه ان است که بدانيد ومطمئن باشيد با اين که مي ترسيد
اما بي گمان دست يه عمل خواهيد زد

انواع اعتماد به نفس!!!
* اعتماد به نفس رفتاري
* اعتماد به نفس احساسي ، عاطفي
* اعتماد به نفس روحي ومعنوي
به منظوران که اقتدار شخصي لازم رابه دست آورده و رضايت و غنايي که استحقاقش راداريد تجربه کنيد ، به هر سه نوع اعتماد به نفس نياز داريد.
– اعتماد به نفس رفتاري ، به معناي قابليت وتوانايي در عمل کردن وانجام دادن کارهاست . از کارهاي ساده گرفته تا کارهاي سخت همانند جامه عمل پوشاندن به روياهايتان . اين همان نوع از اعتماد به نفس است که مورد نظر اغلب ماست .
— اعتماد به نفس احساسي وعاطفي به معناي توانايي در تسلط وبه کنترل در آوردن دنياي احساس وعواطف شماست .اين که بدانيد چه احساساتي داريد ، معناي ان ها را بفهميد وبتوانيد انتخابهاي احساسي درست بکنيد وازخود در مقابل درد و رنج روحي ولطمه ها وصد مه هاي عاطفي محافظت کنيد وبدانيد چگونه روابطي صميمي ، سالم ومانگار خلق نماييد .
— سومين نوع از اعتماد به نفس که مهم ترين انها مي باشد ، اعتماد به نفس روحي ومعنوي است . اين نوع از اعتماد به نفس همانا اعتماد وايمان شما به جهان هستي وکل آفرينش وموجودات است . اين ايمان روحي که زندگي ، هدف ونهايتي مثبت را در پي
خواهد داشت وشمابه خاطر هدفي اين جا هستيد وزندگي 70 – 80 – 90 ساله تان برروي اين کره خاکي هدف ومقصودي را دنبال مي کند .
اعتماد به نفس آن است که باور داشته باشيد مي توانيد وتوانايي ان را داريد که تمام توانتان رابه کار بگيريد و شرايط واوضاع زندگي را آن گونه که مطلوب ودلخواه شماست تغيير دهيد
چگونه اعتماد به نفس را در خود تقويت کنيم ؟

 

اصل اول – گذشته را بپذيريد وا ينده را دگرگون کنيد

شما بايد بدانيد که گذشته را نمي توان تغييرداداما آينده هنوز آفريده نشده است . آينده چيزي نيست جز انديشه هاي شما وکوشش براي افريدن انها . منظور ما اين است که در بند گذ شته نباشيد نه اينکه از تجربيات ، خطاها وشکستهاي گذشته درس نگيريد .پس بايد عاقلانه به گذشته نگاه کرد و اند يشه و وقت خود را صرف چيزي کنيم که توان آفريدن ودگرگون ساختن آن را داريم .
اصل دوم – درباره اهدافتان با خود گفتگو کنيد .
اهداف را به صورت جملا تي مشخص در اوريد وبه خود بگوييد ان هم به صورت جملات مثبت . اهداف بايد واقعي ومعقول باشند نه بلند پروازانه که دسترسي به انها ممکن نباشد ونه پيش پا افتاده که ارزش کوشيدن را نداشته باشند . اهداف معقولي براي هرساعت ، روز ، هفته وماه وضع کنيد . موفقيت در اهداف کوتاه شما را براي دست يافتن به اهداف بلند مدت تشويق مي کند و انگيزه تلاش را در شما بيدار مي سازد . همواره اهداف را ياداور شويد تا بخشي از ضمير ناخوداگاه شما گردد

اصل سوم – تصميم گرفتن را تمرين کنيد .

روانشناسان نشان داده اند که کودکاني که در سالهاي اوليه زندگي خود تشويق شده اند تا براي خود تصميم بگيرند از ديگر کودکاني که اين موقعييت را نداشته اند در اعتماد به نفس رتبه بالاتري کسب کرده اند .تمرين تصميم گيري به شما کمک مي کند تا نسبت به قدرت قضاوت خود اطمينان بيشتري به دست اوريد ودرنتيجه اعتماد به نفس کامل تري کسب نماييد . مهم تصميم گيري است . يادتان باشد که

قضاوت درست نتيجه تجربه است وتجربه خود نتيجه چندين قضاوت نادرست

بنابراين از هرفرصتي براي تصميم گيري استفاده کنيد واين نيرو را در خود پرورش دهيد

تصميم گيري مستلزم خطر پذيري واحساس مسئوليت است

اصل چهارم – نتايجي را که مي خواهيد مجسم کنيد
تصوير روشني را از آنچه مي خواهيد به دست اوريد ، داشته باشيد اين کار باعث مي شود تا انرژي خودرا بران هدف متمرکز کنيد . اين برخورد تصويري باهمه آرمان ها و اهداف براي شما مفيد است وياري تان مي دهد تا کم کم زمينه هاي -دست يابي به انها را فراهم سازيد .
اگر مي خواهيد از شر خصلتي رها شويد خودر ا در حالتي تصور کنيد که از آن خصلت هيچ اثري در شما نيست . همين تصوير وتکرار آن و انجام دادن تمرينهاي اصلاحي به شما کمک مي کند تا از آن خصلت نا خوشايند رها شويد . اين کار خيال پردازي ، بي خاصيت نيست بلکه واقعيت روانشناختي پذيرفته شده اي است که به بسياري کسا ن ياري رسانده است .
اصل پنجم – دربرخي زمينه ها متخصص شويد .
آگاهي عمومي لازمه زندگي فردي واجتماعي است اما کافي نيست . براي پيشرفت در زندگي فردي وحرفه اي شما بايد در زمينه هايي متخصص ومنحصر به فرد باشيد . همين نکته که شما چيزي مي دانيد وديگران نمي دانند به شما اعتماد به نفس مي دهد . بايد اموزش مداوم را به عنوان يک اصل در زندگي خويش بپذيريد

پس اعتماد به نفس در دستان و در درون خود ماست ، آن را جاي ديگري جستجو نكنيم